Pterinochilus lugardi

Samica sa nám zvliekla 26.10.2010 - mala to perfektne naplánované, pretože za pár dní nám prišiel adult samec.
19.11.2010 sme skúsili párenie, ktoré sa napokon aj podarilo :-)....pustili sme samca do boxu ku samici a ten do pár sekúnd začal reagovať, triasť sa, klopkať.. asi do 30 seknúd mu samica začala odklopkávať. Samec sa ku nej opatrne priblížil, nasadil jej tibiálne háky na chelicery a začal ju nadvihovať. Našťastie mu to samica uľahčila a nadvihovala sa mu sama. Samec zasunul bulbus do pohlavného otvoru samice a následne ich striedal..to trvalo viac ako 8-10minút. Len čo samec prestal zasúvať bulby, pustil samicu a utekal preč- samica ho vôbec neprenasledovala, miesto toho zaliezla do nory. Pri párení nás prekvapil veľkostný rozdiel medzi samcom a samicou -> samec necelé 2cm telo a samica cez 5cm v tele :-) . 

 

 

 

Na toto párenie nám samica urobila tri kokóny, pričom v každom bolo cez 160 mláďat
26.januára 2011 urobila samica prvý kokón, ktorý otvorila 25.februára a vypustila na svet L2. Tie sa následne do týždňa a pol všetky pozvlieklali do prvých zvlekov.
Druhý kokón urobila 6.augusta 2011, ten som jej 14.9. odobral ja a po otvorení som zistil, že sú tam ešte len L1...dal som ich do boxu na mierne vlhkú vreckovku a po pár dňoch sa pozvlieklai do L2. 29-tého septembra sa už začali zvliekať do prvých zvlekov.
Tretí kokón sme našli pri samici 1.januára 2012...ten sme odobrali po štyroch týždňoch a ďalej inkubovali L2 na mierne vlhkoej vreckovke ako vždy :-)

* je síce pravda, že lugardi je menej agresívny/impulzívny druh, než murinus, no čo sa párenia týka, tak je to rovnaké..ani jeden z druhov nevykazuje agresivitu pri párení (pokiaľ sme samicu nakŕmili tak, aby mala abdomen aspoň taký veľký ako hlavohruď, mala o samca záujem len ako o partnera, nie korisť)


4.mája 2012 sa samica opäť zvliekla a šiesteho júla 2012 sme ju zase napárili. 16.septembra 2012 urobila ďalší kokón (čiže za rok aj 8 mesiacov urobila 4 kokóny). Tento kokón sme jej chceli nechať taktiež 4 týždne,lenže po treťom týždni sme ju našli malátnu a za pár dní uhynula :-( . Zrejme na to vyčerpanie - už nikdy viac...akonáhle nejaká samička urobí na jedno párenie viac ako dva kokóny, dostáva na dva zvleky pokoj. Našťastie sme si nechali z prvého odchovu pár mláďať,  ktorých sa vykľulo 8 samíc a 6 samcov - 4 samice sme si nechali v chove.

 

Takto mala samička zariadený chovný box. Vodu mala len v miske, počas obdobia s kokónom mala mierne vlhký susbtrát v okolí kokónu.
Teplotu sme pri samici udržiavali podobnú ako pri ostaných druhoch...cca 25-26°C cez deň s nočným poklesom na 18-20°C, po napárení sme teplotu zvyšili - cez deň (8:00-20:00) 28-30°C s nočným poklesom na 20-22°C. Vzdušná vlhkosť bola zabezpečovaná prostredníctvom vyparovanej vody z misky, prípadne z mierne vlhkej časti substrátu.

 

 


 

 

Na tejto fotke sú dve samičky z nášho prvého odchovu. Obe sú v siedmom zvleku, no veľkostný rozdiel je pekne viditeľný :-) .