Monocentropus balfouri

Samička sa zvliekla 8.9.2012 do 10-tého zvleku – v tele mala cca 3,5cm.  Od kamaráta som mal podobne veľkého samca, a tak som skúsil párenie. 9-tého októbra som pustil samca ku samici a ten začal asi po troch minútach „bubnovať“. Následne samica vyliezla z úkrytu a odklopkávala mu. Zhruba minútu a pol si klopkali, keď samec  začal podliezať samicu a následne zasunul bulbus do pohlavného otvoru samice. Pri tomto akte samec striedal bulbusy – raz pár jedným, raz druhým a takto to striedal viac ako 10 minút. Kedže samica nejavila žiadne známky agresivity a z viacerých zdrojov som mal informáciu, že sa dajú chovať v skupinkách, tak som samca nechal pri samici asi týždeň a pol. Počas tohto obdobia som spozoroval, že sa samec pri samici prečerpáva a viackrát došlo aj k páreniu. Po týždni a pol som samca odobral a ten šiel páriť ďalšie samice (tam už veľa nepochodil..).

 

 

 

 

 

 

 

5.januára 2013 som sa vrátil po sviatkoch s5 do Prahy a o dva dni som našiel kokón o priemere cca 1cm – kedže pri odchode z bytu (20.12.’12) žiaden kokón nemala  a 7.1.2013 som ho tam už videl tak ho mohla urobiť niekedy od 20.12’12 do 7.1.’13....do tabuľky som si ale poznačil deň, kedy som ho našiel.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pri preventívnej prehliadke 30.1. som si všimol, že kokón je menší a v okolí vchodu do nory samice pobehujú malé larvy. Odobral som ich do krabičky s mierne vlhkou vreckovkou a začal inkubovať...dokopy bolo 26 mláďat v L2 a L3 (tento druh prechádza tromi larválnymi štádiami). Pre komplikované inkubovanie mláďat na vreckovke odporúčam nechať mláďatá pri samici aspoň do prvého/druhého zvleku (ja to tak už budem robiť).

 

 

 

 

 

*Pri samici máme cca 25-26°C s nočným poklesom na asi 18-22°C. Po napárení a počas doby, keď mala samica kokón, sme samici zvýšili teplotu na cca 28-30°C cez deň (8:00-20:00) s nočným poklesom na 22°C. Vzdušnú vlhkosť nevieme uviesť v %, kedže nepoužívame vlhkomery, ale samica mala stále vodu v miske (na opačnej strane, než bol umiestnený výhrev) a mierne vlhký substrát v okolí kokónu...daná teplota zabezpečovala odparovanie sa vody zo substrátu a tým bola zabezpečovaná potrebná vzdušná vlhkosť (logika :D )

Na prvých dvoch obrázkoch je samica v 11-tom zvleku (zvlek po kokóne)a na treťom obrázku je samica pri samcovi (nie je to ten istý samec, od ktorého je, tu popísaný, odchov). Ako si môžte na týchto obrázkoch všimnúť, samica tohto druhu je pohlavne zrelá dosť skoro (v 2010 som si ju kupoval ako 4zvlekového drobca) a nie je žiaden problém, ak je samec väčší ako samica.